Description
Product Details
The Tesa Coloured gaffer tape is an adhesive tape designed with a woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. It is the premium gaffer tape in the assortment for stages, fairs and exhibitions with corresponding applications. It is suitable for several applications in the event sector such as gaffer work during exhibitions, marking of positions on stage, covering sharp edges and indoor applications
High adhesion even on rough surfaces
Can be removed without leaving any residues from almost any surface
Solvent free production processes
Can be removed without leaving any residues from almost any surface
Solvent free production processes
Specifications
| Width | 19mm |
|---|---|
| Length | 25m |
| Thickness | 0.28mm |
| Colour | Green |
| Finish | Acrylic Coated |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Adhesion Strength | 3.8 N/cm |
| Elongation at Break | 9% |
| Tensile Strength | 70N/cm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Model Number | 04671-00052-10 |






klara_s –
Looks even nicer in real life.
paul_s –
Very robust product.
francesca_s –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Better than anything I’ve tried so far. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Rafael –
Top product, would definitely recommend. Fast shipping, perfect product. Impeccable service.
Theresa R. –
Great product, worth every cent. I was skeptical, but now I’ll order regularly. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Looks even nicer in real life.
Pierre K. –
Received quickly. Works just as advertised.