Description
Product Details
The Tesa Coloured gaffer tape is an adhesive tape designed with a woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. It is the premium gaffer tape in the assortment for stages, fairs and exhibitions with corresponding applications. It is suitable for several applications in the event sector such as gaffer work during exhibitions, marking of positions on stage, covering sharp edges and indoor applications
High adhesion even on rough surfaces
Can be removed without leaving any residues from almost any surface
Solvent free production processes
Can be removed without leaving any residues from almost any surface
Solvent free production processes
Specifications
| Width | 19mm |
|---|---|
| Length | 25m |
| Thickness | 0.28mm |
| Colour | Yellow |
| Finish | Acrylic Coated |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Adhesion Strength | 3.8 N/cm |
| Elongation at Break | 9% |
| Tensile Strength | 70N/cm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Model Number | 04671-00050-10 |






Joseph –
Works perfectly. Works without any issues. Received quickly. Works great.
nicolas88 –
Quality is excellent. Arrived without any defect. Perfect, nothing to say. Fast and secure delivery.
Philipp –
Delivery faster than expected. Perfectly as described.
olivier_75 –
Fast and secure delivery. Great service and product. Everything OK. Excellent-quality product.
isabella_it –
Been using it for 2 weeks and already see results!
Sofia T. –
Very effective, I noticed a change in just a week.
gabriel_s –
Very functional. Would buy again. Very robust product.
Amélie –
I was skeptical, but now I order regularly. Easy to use, without making a mess.
elias_ber –
Very easy to use. Fits perfectly.
Lena Q. –
Easy to use, without making a mess. Very fast delivery, thank you. The quality surprised me in a good way.