Description
Product Details
The Tesa High-grade acrylic coated cloth tape with a 145 mesh woven cotton fabric and thermo-setting natural rubber adhesive. Suitable for die-cuts and commonly used in the automotive market for hole-covering. Standard version is PV0, with low unwinding PV1 and PV9 on yellow glassine paper liner, 76 μm thick. Designed for precision and performance.
Handling and application is easy due to hand tearability
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue free removal is possible, even after high temperature exposure
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue free removal is possible, even after high temperature exposure
Specifications
| Colour | Black, Grey |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.29mm |
| Adhesive Material | Thermosetting Rubber |
| Adhesion Strength | 4.6 N/cm |
| Elongation at Break | 7.5% |
| Tensile Strength | 105N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Model Number | 04657-00114-00 |






chiara_sun –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Christophe –
Simple and convenient. Good fit and quality. Feels durable and well built.
anna_italia –
I was skeptical, but now I order regularly. No unpleasant smell; I really like that.
David D. –
Exactly as described.
bianca88 –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. No unpleasant smell; I really like that.
Olivia X. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. The quality surprised me in a good way.
layla_moon –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Very effective; I noticed a change in just one week.
Julian –
Satisfied with the quality. Impeccable quality. Very easy to use.