Description
Product Details
The Tesa High-grade acrylic coated cloth tape with a 145 mesh woven cotton fabric and thermo-setting natural rubber adhesive. Suitable for die-cuts and commonly used in the automotive market for hole-covering. Standard version is PV0, with low unwinding PV1 and PV9 on yellow glassine paper liner, 76 μm thick. Designed for precision and performance.
Handling and application is easy due to hand tearability
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue free removal is possible, even after high temperature exposure
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue free removal is possible, even after high temperature exposure
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Black, Grey |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.29mm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Model Number | 04657-00114-00 |






chris_77 –
Perfectly as described.
Selina K. –
Easy to use, without making a mess.
finn_88 –
Good customer service. Practical and useful. Very happy with the purchase, works great.
Damien V. –
Very fast shipping. No reason to complain. Everything in perfect condition. Great purchase.
Elena B. –
Better than anything else I’ve tried before. Looks even nicer in real life.
Savannah O. –
Surprisingly good quality for the price. I noticed a difference after a short time! Solved my problem completely! Pleasant to use at home.
simone88 –
Perfect, nothing to say. Quality is excellent. Very fast shipping.
Carla R. –
Easy to use, without making a mess. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Claudio –
Worth every cent.
valeria88 –
The quality pleasantly surprised me. Surprisingly good quality for the price.
vincenzo_s –
Highly recommended.