Description
Product Details
The Tesa Temperature Resistant Acrylic Coated Cloth Tape is a high-grade acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven cotton fabric and a thermo-setting natural rubber adhesive. The tape is suitable for die-cuts and is used in Automotive market for hole-covering. The acrylic cloth tape is conformable and features a high resistance to paints, solvents, abrasion, and is waterproof.
The acrylic coating is highly age stable making it very suitable for permanent applications
It has high tensile strength
Handling and application is easy due to hand tearability
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue free removal is possible even after high temperature exposure
It has high tensile strength
Handling and application is easy due to hand tearability
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue free removal is possible even after high temperature exposure
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Yellow |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.29mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 4.6 N/cm |
| Elongation at Break | 7.5% |
| Tensile Strength | 105N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Model Number | 04657-00111-00 |






Benoît –
Top product, top price. Excellent quality and price.
emma_berlin –
Super fast delivery, thank you. Better than anything else I’ve tried before. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Antonia Y. –
The quality pleasantly surprised me. I noticed a difference after a short time! Surprisingly good quality for the price.
Ludovica –
Great product, worth every cent. Excellent product, worth every cent. Solved my problem completely! Easy to use, without making a mess.
markus_88 –
Perfect for what I needed.