Description
Product Details
The Tesa Robust, high-quality acrylic coated cloth tape made with a 145 mesh woven rayon fabric backing and natural rubber adhesive. Offers strong adhesion and durability for demanding applications. Also available with a paper liner in jumbo-roll format. Ideal for industrial use and precise applications.
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 100mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Model Number | 04651-00682-00 |






Charlotte J. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
federico_it –
Feels sturdy. Product arrived well packaged. Everything in order.
matteo_it –
No complaints so far. Product arrived well packaged. Very satisfactory. Everything in order.
klara_s –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Very satisfied, it’s even better than I expected. The quality surprised me in a good way.
Benoît –
Solid build quality. Very robust product.
Aaron H. –
Excellent service. Punctual service. Top product, would definitely recommend.