Description
Product Details
The Tesa Robust, high-quality acrylic coated cloth tape made with a 145 mesh woven rayon fabric backing and natural rubber adhesive. Offers strong adhesion and durability for demanding applications. Also available with a paper liner in jumbo-roll format. Ideal for industrial use and precise applications.
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 100mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Model Number | 04651-00682-00 |






Christophe D. –
Excellent workmanship. Really good value for money. Received quickly. No reason to complain.
florence88 –
Pleasant to use at home. Really noticed a difference after using it! Looks even nicer in real life. Very effective; I noticed a change in just one week.
Daniele C. –
Super practical. Everything perfect, thank you. Impeccable quality.
samuel_xo –
Very practical and easy to use.
Audrey E. –
Easy to use, without making a mess. Super fast delivery, thank you. Great product, worth every cent.
louise88 –
Easy to use, no mess at all. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Better than anything I’ve tried so far.
margaux88 –
Really noticed a difference after using it! Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Surprisingly good quality for the price.