Description
Product Details
The Tesa Premium Acrylic Coated Coloured Cloth Tape is a robust, high-quality, acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. It is designed for industrial applications such as masking, bundling, labelling, and sealing. With its robust acrylic coating and reliable performance, it excels in demanding environments.
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance
The high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion
High tensile strength
The tape can be torn manually with precise and straight edges
The high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion
High tensile strength
The tape can be torn manually with precise and straight edges
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Yellow |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Model Number | 04651-00519-00 |






Jules T. –
Arrived on time.
lucy_sun –
Super fast delivery, thank you. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
camille88 –
Surprisingly good quality for the price.
nathan99 –
Everything’s great.
nathan75 –
Works flawlessly.
delphine_s –
Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.