Description
Product Details
The Tesa Robust, high-quality acrylic coated cloth tape made with a 145 mesh woven rayon fabric backing and natural rubber adhesive. Offers strong adhesion and durability for demanding applications. Also available with a paper liner in jumbo-roll format. Ideal for industrial use and precise applications.
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Model Number | 04651-00014-00 |






theresa_x –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Great product, worth every cent.
laurent_fr –
Super practical.
Tommaso U. –
No complaints.
Hannah –
The quality surprised me in a good way.
Sarah P. –
The quality pleasantly surprised me. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Not too big, not too small, just right. Super fast delivery, thank you.
Josephine B. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Very satisfied, it’s even better than I expected. Very effective, I noticed a change in just a week.
olivia_jane –
Looks even nicer in real life.
nataliejoy –
Better than anything else I’ve tried before. Super fast delivery, thank you.
Amelie –
Looks even nicer in person.