Description
Product Details
The Tesa Highly tear-resistant uncoated cloth tape made from 145 mesh rayon fabric backing with natural rubber adhesive. This tape offers excellent flexibility and conformability. Ideal for a wide range of applications, it ensures strong adhesion and easy handling. Suitable for bundling, sealing, and general-purpose use.
Good adhesion even on rough and oily surfaces
Conforms to surfaces without creasing
Easy to write on, ideal marking tape
Conforms to surfaces without creasing
Easy to write on, ideal marking tape
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.27mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.6 N/cm |
| Elongation at Break | 16% |
| Tensile Strength | 90N/cm |
| Model Number | 04541-00105-00 |






madison88 –
Very effective; I noticed a change in just one week. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
greta_b –
Very effective; noticed a change after just one week. Super fast delivery, thank you. Better than anything else I’ve tried before.
Chloé O. –
I was skeptical, but now I order regularly. The quality pleasantly surprised me.
penelope23 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. The quality pleasantly surprised me.
ambre88 –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. I was skeptical, but now I order regularly. Easy to use, without making a mess.
Grace D. –
Easy to use, no mess at all. Super fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess.
Madison V. –
I noticed a difference after a short time!