Description
Product Details
The Tesa Easy Cover Universal is a 2-in-1 masking film with surface protection tape that will save both time and effort. It cover up even large surfaces like furniture, floors or walls in no time. With it, you are well equipped to pave the way for outstanding painting work.
You can protect your surroundings quickly and safely in only one working step
Clean edges to paint and lacquer
For smooth and slightly textured surfaces
Clean edges to paint and lacquer
For smooth and slightly textured surfaces
Specifications
| Backing Material | Crepe Paper |
|---|---|
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Width | 17mm |
| Length | 2.6m |
| Series | 4368 |
| Model Number | 04368-00007-03 |
| Thickness | 0.14mm |
| Colour | Beige |






Isabell U. –
Looks even nicer in real life.
hannah_s –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Pleasant to use at home. Easy to use, without making a mess.
julie_75 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. No unpleasant smell; I really like that. Better than anything I’ve tried so far. Very effective, I noticed a change in just a week.
andreas_s –
Highly recommended.
elijah_s –
Works great. Great value for money. Very functional.
mara_sky –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Surprisingly good quality for the price. Surprisingly good quality for the price. No unpleasant smell; I really like that.
caleb88 –
Good quality at a fair price.
Leon Z. –
Very robust product.
Isabelle –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Pleasant to use at home. Easy to use, no mess at all.