Description
Product Details
The Tesa Premium Washi masking tape designed to deliver superior performance during masking in painting processes and achieves perfect, clean paint edges. It is made up of an extra-thin Japanese paper backing and is coated with an acrylic adhesive.
Ensures sharp, clean, and flat paint lines
Ideal for 2 tone masking applications
Suitable for use with water and solvent based paints and lacquers
Outdoor masking up to 8 weeks
Indoor masking up to 6 months
Ideal for 2 tone masking applications
Suitable for use with water and solvent based paints and lacquers
Outdoor masking up to 8 weeks
Indoor masking up to 6 months
Specifications
| Backing Material | Acrylic |
|---|---|
| Adhesive Material | Acrylic |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Model Number | 04334-00003-00 |
| Series | 4334 |
| Thickness | 0.09mm |
| Colour | Yellow |






anna_fr –
Better than anything I’ve tried before. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Feels nice to use at home.
Harper F. –
The quality surprised me in a good way. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
vincenzo_s –
Arrived as promised. Delivery faster than expected.
dominik_s –
Great service and product. Price matches the quality. Fast and secure delivery. Impeccable quality.
lilyjade –
Not too big, not too small, just perfect. Looks even nicer in real life.
giovanni88 –
Great service, thank you.
Dylan –
Everything perfect, thank you.
Leon I. –
Practical and useful. Durable product. Very robust product. Everything’s great.