Description
Product Details
The Tesa Masking Tape is a very flexible and conformable comprised of a high crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The flexible masking tape is especially useful for taping curves.
The high elongation of the crepe backing makes it suitable especially for 3-dimensional objects
Holds reliably even on rough surfaces
Holds reliably even on rough surfaces
Specifications
| Backing Material | Crepe Paper |
|---|---|
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Width | 100mm |
| Length | 50m |
| Series | tesa® 4319 |
| Model Number | 04319-00015-00 |
| Thickness | 0.375mm |
| Colour | Brown |






chloe_23 –
The quality pleasantly surprised me.
Sophia V. –
Been using it for 2 weeks and already see results! Very effective; I noticed a change in just one week. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
emilia88 –
Easy to use, without making a mess. Not too big, not too small, just right. The quality surprised me in a good way. This solved my problem completely!
hugo_fr –
Very satisfied with the purchase.
Michele L. –
Top product, top price. Just as it should be. Very robust product.