Description
Product Details
The Tesa Masking Tape is a very flexible and conformable comprised of a high crepe paper backing and a natural rubber adhesive. The flexible masking tape is especially useful for taping curves.
The high elongation of the crepe backing makes it suitable especially for 3-dimensional objects
Holds reliably even on rough surfaces
Holds reliably even on rough surfaces
Specifications
| Backing Material | Crepe Paper |
|---|---|
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Width | 15mm |
| Length | 50m |
| Model Number | 04319-00005-00 |
| Series | tesa® 4319 |
| Thickness | 0.375mm |
| Colour | Brown |






Léo U. –
Easy to assemble. Simply excellent.
Jonathan Y. –
Quality is excellent. Great item. Robust and well-made. Feels durable and well built.
Giorgia L. –
Pleasant to use at home. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
valeria88 –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Very satisfied, better than expected. Not too big, not too small, just perfect.
Nathalie –
Very effective, I noticed a change in just a week.
Charlotte –
Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home. No unpleasant smell; I really like that. Easy to use, without making a mess.
jade_s –
Very effective, I noticed a change in just a week. Perfect for my needs, couldn’t be happier. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Looks even nicer in real life.
salvatore88 –
Durable product. Impeccable quality.