Description
Product Details
Teroson Cartridge Paste
The Teroson white cartridge paste glue is a single component adhesive and sealant that hardens into an elastic material by reacting with moisture. It is used mostly for seam sealing and sealing of narrow joints.
Features and Benefits
Polyurethane-based
Cross-links with air humidity to form an elastic seal
For nearly all materials and connections with different expansion co-efficient
Fast curing
and stable
Excellent elasticity
Good ageing resistance
Cross-links with air humidity to form an elastic seal
For nearly all materials and connections with different expansion co-efficient
Fast curing
and stable
Excellent elasticity
Good ageing resistance
Applications
Apparatus
Vehicle
Ship building
Air-conditioning technology
Facade construction
Vehicle
Ship building
Air-conditioning technology
Facade construction
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Terostat PU 92 |
|---|---|
| Adhesive Type | Contact Adhesive |
| Application | Industrial |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Colour | White |
| Product Form | Paste |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 310 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +70 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






Alessandro –
Perfect, nothing to say. Very happy with the purchase, works great.
Vincenzo –
Better than I thought; I’m satisfied. Fast shipping, perfect product. Clear recommendation. Everything as expected.
Andrew –
Met my expectations. Everything perfect and fast.
Klara –
This solved my problem completely! I was skeptical, but now I order regularly. Very effective; noticed a change after just one week.
Claudia –
Great product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me.