Description
TLSD 125/HB2 Electro-mechanical single point automatic lubricator filled with SKF LGHB 2 grease
TLSD 125/HB2 is filled with SKF LGHB 2 grease for high loads, wet environments and high temperatures, recommended for plain bearings, conveyors and applications with high loads and low speeds. Our electro-mechanical single point automatic lubricators are available in many configurations, pre-filled with SKF lubricants, both as battery or cable driven. Using automatic lubricators improves employee safety, increases machine reliability and optimizes maintenance operations.
Characteristics
- Flexible dispense rate from 1 to 12 months
- Maximum discharge pressure of 5 bar during the dispensing period
- LED status indicators
- Compact size allows installation in restrictive areas
- Suitable for both direct and remote installation
- Supplied with support flange for enhanced sturdiness
Applications
- Plain bearings
- Conveyors
- Applications with high loads and low speed
Technical specifications
| Lubricant | LGHB 2 |
| Lubricant operating temperature range | -20 to +150 °C |
| Drive mechanism | Electro mechanical |
| Power source | Battery pack |
| Lubricant quantity | 125 ml |
| Lowest dispense setting | 0.3 ml/d |
| Highest dispense setting | 4.1 ml/d |
| Maximum feed line length | 3 m |
| Maximum pressure | 5 bar |
| Nominal emptying time | 1 – 12 month |
| Connecting thread | G 1/4 |
| Degree of protection (IP) | IP 65 |
SKF GmbH, Gunnar-Wester-Straße 12, 97421 Schweinfurt, GERMANY, +49 9721 56-0, [email protected], www.skf.com






Isabell D. –
I was skeptical, but now I order regularly.
annika23 –
Surprisingly good quality for the price. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Roberto Y. –
Works just as advertised. Product as described.
sarah_paris –
Very effective; I noticed a change in just one week. Super fast delivery, thank you.
Lorenzo –
Everything as expected.
angela_b –
Better than anything I’ve tried so far. Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home. Very fast delivery, thank you.
Amelia –
The quality pleasantly surprised me. Very fast delivery, thank you. Excellent product, worth every cent. Looks even nicer in real life.
Amelia H. –
Surprisingly good quality for the price. I noticed a difference after a short time! Not too big, not too small, just right.
Lucie –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Looks even nicer in person.
nataliejoy –
No unpleasant smell, which I really appreciate. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Fiona –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! No unpleasant smell; I really like that.
sandrine88 –
Surprisingly good quality for the price. I noticed a difference after a short time! Looks even nicer in person. It completely solved my problem!
Roberto G. –
Reliable and stable. Works flawlessly. Very good experience. Works just as advertised.
sophia88 –
Great product, worth every cent. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Super fast delivery, thank you. No unpleasant smell, which I really appreciate.
maelys88 –
It completely solved my problem! I was skeptical, but now I’ll order regularly. Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than expected.