Description
Product Details
RS PRO Double Sided PE Foam Tape for Mounting Applications
250 strips of self-adhesive PE Foam backed tape ideal for both indoor mounting applications. Manufactured with a high tack synthetic Rubber adhesive delivering a secure bond with smooth, rough and irregular surfaces.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond and is ideal for mounting mirrors, name plates, profiles and hooks without any need for additional need for screws or glue.
Features and Benefits
PE foam tape strips
250 strips
25mm x 25mm
High tack rubber adhesive
Double sided
Suitable for indoor use
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 25mm |
|---|---|
| Thickness | 1mm |
| Length | 25mm |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 67kg/m³ |
| Adhesive Material | Rubber |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |






Tyler –
Better quality than I expected. Solid build quality. Arrived on time.
laura_ma –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Pleasant to use at home. The quality pleasantly surprised me. Great product, worth every cent.
tobias_s –
Everything in order. Excellent service.
Emma O. –
Feels nice to use at home. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
henry_sun –
Exactly what I needed. Punctual service.
Lukas L. –
Simply excellent. Satisfied with the quality.
leah_blossom –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Sophie C. –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Excellent product, worth every cent.
nicole_88 –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, perfect.
lucie88 –
Very satisfied, it’s even better than I expected.