Description
Product Details
RS PRO Double Sided PE Foam Tape for Mounting Applications
A self-adhesive PE Foam backed tape ideal for both indoor mounting applications. Manufactured with a high tack synthetic Rubber adhesive delivering a secure bond with smooth, rough and irregular surfaces.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond and is ideal for mounting mirrors, name plates, profiles and hooks without any need for additional need for screws or glue.
Features and Benefits
PE foam tape
High tack rubber adhesive
Double sided
Suitable for indoor use
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 25mm |
|---|---|
| Thickness | 1mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 8 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 67kg/m³ |
| Adhesive Material | Rubber |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |






tobias_s –
Fast shipping, great service.
guillaume_75 –
Top product, top price.
emily_rose –
Pleasant to use at home. Pleasant to use at home. Better than anything I’ve tried so far.
thomas_88 –
Exactly what I needed.
Paola –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Surprisingly good quality for the price.
noemie75 –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Excellent product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me.