Description
Product Details
RS PRO White Acrylic Adhesive Tapes
From the RS PRO HB range a series of white 1 mm thick polyethylene foam tape double-sided coated with a high-grade acrylic pressure sensitive adhesive. These tapes act as a fixing and sealing product with dust, water and moisture sealing properties making them ideal for metals, plastics and various substrates.
Features and Benefits
- Foam tape
- Acrylic adhesive
- Double coated
- Moisture and humidity resistance
- Vibration dampening
- Excellent bonding properties for low surface tension substrates
Specification
- Length: 50 m
- Width: 19 mm
- Thickness: 1 mm
- Colour: White
RS PRO White Acrylic Adhesive Tapes Variants
- Length 50 m, Width 19 mm; RS stock no: 224-3440
- Length 50 m, Width 25 mm; RS stock no: 224-3441
How to choose the right double-sided foam tape
There are many types of double-sided adhesive foam tape from general-purpose to specially formulated. Selecting the right product to suit the application is very important. Browse the RS PRO range of foam tapes using the improved filters to reach your ideal solution.
Applications
- Ideal for bonding, attaching and mounting applications
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.0mm |
| Length | 50.0m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 67kg/m³ |
| Adhesive Material | High Grade Solvent Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | 90°C |
| Series | HB |






Louise Y. –
Better than anything I’ve tried so far.
Julius P. –
Product arrived well packaged.
Ryan Z. –
Exactly as in the pictures.
max_de –
Highly recommended.
oceane_fr –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Not too big, not too small, perfect. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Benoît –
Practical and functional. Well packaged and delivered quickly.
annika23 –
I noticed a difference after a short time! Very effective, I noticed a change in just a week.
Alberto –
Top seller. Feels durable and well built.
Louis U. –
Practical and functional.
ines_belle –
Easy to use, without making a mess. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Paul M. –
Perfectly as described. Very easy to set up. No complaints.
Nicholas D. –
Simply excellent. Simple and convenient. No issues at all so far.
Lea –
Not too big, not too small, just perfect. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Better than anything I’ve tried before.
arthur_75 –
Great value for money. Received quickly. Excellent service. No issues at all so far.
isabella_it –
The quality surprised me in a good way. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!