Description
Product Details
Mechanical Grade Paste
A clear acetoxy, silicone rubber compound equivalent to 732 RTV which will bond to most clean surfaces. It may be used as a sealant, gasket material or insulator for electrical repairs. Specific applications include sealing wire entries and connectors, adhesive for thermistor mounting, and seals for electrical housings and enclosures. During cure the material liberates acetic acid. Where a mould release agent is required, use PTFE dry film lubricant.
Note
Not considered to be food safe.
Standards
CE Certified, IEC60529 (IP66), CSA Certified on request
Specifications
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Application | Electrical |
| Package Size | 100 g |
| Package Type | Tube |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Acetoxy, Elastomer |
| Physical Properties | Acetoxy Cure |
| Cure Time | 7 (23 °C) days |
| Product Form | Paste |
| Tensile Strength | 230N/cm |
| Specific Gravity | 1.03 |
| Odour | Acetic Acid |
| Hardness | 25 Shore A |
| Dielectric Strength | 21.6kV/mm |
| Operating Temperature Range | -60 → +180 °C |






florian_s –
Fits perfectly.
paola89 –
Looks even nicer in real life.
sophie_rose –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. The quality pleasantly surprised me. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Really noticed a difference after using it!
zoe_love –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Looks even nicer in person.
benedikt88 –
Very satisfied with the purchase. Fits perfectly. Reliable and stable. Perfect from start to finish.
Nora D. –
Really noticed a difference after using it! Surprisingly good quality for the price. The quality pleasantly surprised me. Pleasant to use at home.
antonia88 –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Easy to use, no mess at all. Looks even nicer in person.
giuseppe_it –
No complaints. Great value for money. Product as expected.
Lina –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Easy to use, without making a mess.
Luis –
Would buy again. Practical and useful. Feels durable and well built. Fast and secure delivery.
Andrew Y. –
Robust and well-made.
rafael_x –
Works flawlessly. Works great.
Sophia –
Very satisfied, better than I expected.
Nicholas G. –
Just as it should be. Top product, would definitely recommend. No issues at all so far.