Description
Product Details
RS PRO T71 Red Threadlocking Adhesive, 250 ml, 24 h Cure Time
Keep your metal fasteners securely in place with this RS PRO T71 threadlocking adhesive. As it’s an anaerobic glue, it cures without the need for oxygen – ideal for use on small gaps and internal machine parts.
As this red colour-type fluid is suitable for high temperatures up to +150°C, it can be used where heat is an issue. It has a strong methacrylate resin base with a Shore D value of >
As this red colour-type fluid is suitable for high temperatures up to +150°C, it can be used where heat is an issue. It has a strong methacrylate resin base with a Shore D value of >
80 once cured. This high level of hardness makes it suitable for a wide range of applications. Resistant to chemicals and moisture, it’s useful for strengthening screws and bolts on food and pharmaceutical processing equipment.
This glue takes 24 hours to cure or you can speed up the curing time with an anaerobic accelerator. This adhesive is commonly applied to threads on machines and vehicles prone to vibration, such as impact mills, industrial dryers and compressors.
This glue takes 24 hours to cure or you can speed up the curing time with an anaerobic accelerator. This adhesive is commonly applied to threads on machines and vehicles prone to vibration, such as impact mills, industrial dryers and compressors.
Features and Benefits
• Anaerobic
• Threadlocking application
• Chemical composition of 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, Acrylic Acid, Cumene Hydroperoxide, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate
• Red colour
• Cure time of 24 h
• Operating temperature range of -50°C to +150°C
• Package size of 250 ml
• Bottle package type
• Liquid form
• Specific gravity of 1.1
• Medium viscosity
• Threadlocking application
• Chemical composition of 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, Acrylic Acid, Cumene Hydroperoxide, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate
• Red colour
• Cure time of 24 h
• Operating temperature range of -50°C to +150°C
• Package size of 250 ml
• Bottle package type
• Liquid form
• Specific gravity of 1.1
• Medium viscosity
Specifications
| Trade Name | T71 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Red |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 250 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Viscosity Description | Medium Viscosity |
| Chemical Composition | 1-Acetyl-2-Phenylhydrazine, Acrylic Acid, Cumene Hydroperoxide, N, N-Dimethyl-P-Toluidine, Polyglycol Dimethacrylate |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |
| Specific Gravity | 1.1 |






simon88 –
Everything excellent. Delivered earlier than expected.
patrizia88 –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
Hélene D. –
Feels nice to use at home. Pleasant to use at home. Easy to use, no mess at all.
Laurent V. –
Great value for money.
David S. –
Simply excellent. No complaints. Product as described.
Ella M. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. I was skeptical, but now I’ll order regularly. I noticed a difference after a short time!