Description
Product Details
Superglue Pen
The RS PRO 473-445 an easy-squeeze superglue pen designed for quick and precise application. Suitable for a wide range of surfaces, the 473-445 releases one drop of superglue at a time by simply squeezing the tube.
With a medium viscosity of 100 cPs, the 473-445 superglue is really easy to apply onto your chosen surface and it cures very quickly. Simply apply a thin layer and allow to cure. The length of time to cure will depend on the surface you are applying it to. Woods will cure quicker in less than 3 seconds. However, metals such as steel which have little moisture may take up to 20 seconds to cure.
The bond formed by 473-445 is designed to form quickly and last. It can handle temperatures up to 80°C and is resistant against most oils and solvents.
With a medium viscosity of 100 cPs, the 473-445 superglue is really easy to apply onto your chosen surface and it cures very quickly. Simply apply a thin layer and allow to cure. The length of time to cure will depend on the surface you are applying it to. Woods will cure quicker in less than 3 seconds. However, metals such as steel which have little moisture may take up to 20 seconds to cure.
The bond formed by 473-445 is designed to form quickly and last. It can handle temperatures up to 80°C and is resistant against most oils and solvents.
How is it applied?
The 473-445 superglue is applied straight from the pen shaped tube. It features a nozzle for easy, precise application.
The 473-445 superglue is applied straight from the pen shaped tube. It features a nozzle for easy, precise application.
What surfaces does it bond?
The 473-445 works on a wide range of materials, including:
• Plastic
• Metal
• Rubber
• Wood
• Cork
• Leather
• Cardboard
Specifications
| Glue Type | Super Glue |
|---|---|
| Package Size | 5 g |
| Product Form | Liquid |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Pen |
| Suitable for Metal | Yes |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Suitable for Rubber | Yes |
| Viscosity | Low, Medium |
| Suitable for Wood | Yes |
| Suitable for Plastic | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Cure Time | < 5 |
| Suitable for Glass | Yes |
| Low/No Odour | No |
| Base Chemical | Ethyl |






Dominik –
Top quality, fast delivery.
Cédric I. –
Very satisfied with the purchase.
riccardo_it –
Top product, top price. Fits perfectly. Very satisfactory.
karl_88 –
Really good value for money. Easy to assemble.
hannah_91 –
This solved my problem completely! No unpleasant smell, which I really appreciate. Pleasant to use at home.
oceane_fr –
Really noticed a difference after using it! Very effective; I noticed a change in just one week.
Logan S. –
Very fast shipping. Everything was smooth and fast. Exactly what I needed.