Description
Product Details
RS PRO Acrylic Adhesive Foam Tape
When it comes to acrylic foam tape look no further than RS PRO. We are proud to introduce this specially formulated double-sided tape with adhesive on both sides. This acrylic adhesive foam tape provides the very best in adhesion at low temperatures. The superb bonding properties make it perfect for multiple external applications. It offers pressure-sensitive adhesive and load-bearing capabilities ideal for windows and signs.
Why would you choose this foam tape?
Our acrylic foam bonding tape is part of the new VST range and is commonly used for structural bonding which can replace mechanical fixings and spot welding of metals. It offers exceptional bond strength, conformability with low-temperature resistance. Once installed, this double-sided tape is strong and has excellent vibration properties and shock absorbency.
Features and Benefits
- Foam tape
- Acrylic adhesive
- Double sided self-adhesive
- Exceptional bond strength
- Load bearing capability
- Excellent vibration
- Shock absorbency
- Low temperature resistance
Specification
- Length: 33 m
- Width.12 mm
- Thickness: 1 mm
- Colour: Grey
- PE Liner: Red
What do you receive?
- RS PRO VST 3120G 12mm x 33m, grey acrylic adhesive foam tape, 1mm thick
Applications
- External Applications
- Window Industry
- Sign Industry
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.0mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Grey |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 780kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Maximum Operating Temperature | 160°C |
| Series | VST |






enrico_s –
Very practical. Well packaged and secure. Very durable.
victoria_rose –
Surprisingly good quality for the price. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Perfect for my needs; I’m very satisfied. Great product, worth every cent.
Louise R. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Perfect for my needs; I’m very satisfied. I noticed a difference after a short time! Pleasant to use at home.
tobias_s –
Everything OK. Solid product, would buy again. Fast shipping and good quality.
jana_ber –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. No unpleasant smell, which I really appreciate.