Description
Product Details
RS PRO Double Sided Acrylic Foam Tape
A self-adhesive Acrylic backed tape ideal for both indoor and outdoor use exhibiting no degradation to UV rays, water or aggressive solvents.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond with a high shear endurance that conforms to the shape and texture of the surface. Particularly useful for materials with medium to high surface energy.
Suitable for a host of applications and materials including general home use, signage, veneers, glass, Polycarbonate and Acryl, Steel, Aluminium and powder coated metals.
Features and Benefits
Acrylic foam tape
Acrylic adhesive
Double sided
UV resistant
High shear strength
Water and solvent proof
CFC, Halogen and HCFC free
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 19mm |
|---|---|
| Thickness | 1.1mm |
| Length | 5.5m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Grey |
| Adhesion Strength | 40 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +230°C |






Sophia –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Owen –
Everything excellent. Very fast shipping. Perfect in every detail. Very practical.
Jacob V. –
Very practical. Excellent packaging. Very good build quality.
Veronica N. –
Been using it for 2 weeks and already see results! No unpleasant smell, which I really appreciate. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Super fast delivery, thank you.
guillaume_75 –
Everything in order. Fast shipping, perfect product. Very satisfied with the purchase. Robust and well-made.
sophie_rose –
Really noticed a difference after using it! Looks even nicer in real life.
noah_s –
Arrived without any defect. Top product, would definitely recommend. Everything as described. Everything was smooth and fast.
Ines S. –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
sophia88 –
Very effective; noticed a change after just one week.