Description
Product Details
RS PRO Double Sided Acrylic Foam Tape
A self-adhesive Acrylic backed tape ideal for both indoor and outdoor use exhibiting no degradation to UV rays, water or aggressive solvents.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond with a high shear endurance that conforms to the shape and texture of the surface. Particularly useful for materials with medium to high surface energy.
Suitable for a host of materials including signage, veneer, powder coated metal, Steel, glass, Aluminium, Polycarbonate and Acryl
Features and Benefits
Acrylic foam tape
Acrylic adhesive
Double sided
UV resistant
High shear strength
Suitable for materials with medium to high surface energy
Water and solvent proof
CFC, Halogen and HCFC free
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 12mm |
|---|---|
| Thickness | 1.1mm |
| Length | 33m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Grey |
| Adhesion Strength | 34 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 800kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |






isabell23 –
Looks even nicer in person. Really noticed a difference after using it! Very satisfied, better than I expected. Looks even nicer in real life.
isabell23 –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Very effective; I noticed a change in just one week.
Jackson G. –
Packaging was excellent. Works without any issues. Very stable. Well packaged and secure.
maximilian88 –
Perfect, nothing to say.
Giacomo –
Everything in order. Quality is excellent. Very good experience.
hannah_91 –
Surprisingly good quality for the price. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Super fast delivery, thank you.
Isabella M. –
No unpleasant smell; I really like that.
sammy_rae –
Very effective; I noticed a change in just one week. Not too big, not too small, perfect.
Emil –
Great service, thank you. Everything excellent. Great item.
lena_sky –
Better than anything I’ve tried before. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!