Description
Product Details
RS PRO Double Sided PE Foam Tape for Mounting Applications
A self-adhesive PE Foam backed tape ideal for both indoor and outdoor mounting applications. Manufactured with a high performance modified Acrylic adhesive delivering an immediate bond with smooth, rough and irregular surfaces.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond and is ideal for mounting mirrors, name plates, profiles and hooks without any need for additional need for screws or glue.
Features and Benefits
PE foam tape
High performance modified Acrylic adhesive
Double sided
Suitable for indoor and outdoor use
180% elongation
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 6mm |
|---|---|
| Thickness | 0.50mm |
| Length | 33m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 5 N/cm |
| Foam Density | 200kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |






jules_fr –
Good fit and quality.
harper23 –
Very satisfied, better than expected. Pleasant to use at home. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
julius_s –
No issues at all so far. Great service and product.
brooklyn.sky –
Very effective; I noticed a change in just one week.
Luisa –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective; I noticed a change in just one week. Not too big, not too small, just right. Surprisingly good quality for the price.
stephane75 –
Super practical.
Chiara X. –
I noticed the difference right away! Not too big, not too small, perfect.
cristiano_it –
Practical and useful. Great service, thank you. Everything works perfectly so far.
Léo –
Satisfied with the quality. Well packaged and delivered quickly.
luisa_rose –
Great product, worth every cent.
patrizia88 –
Solved my problem completely! Been using it for 2 weeks and already see results!
Leon –
Everything as expected. Great purchase, thank you. Fast and secure delivery. Product as described.
Camilla A. –
Very effective, I noticed a change in just a week. No unpleasant smell, which I really appreciate. Super fast delivery, thank you. The quality pleasantly surprised me.