Description
Product Details
RS PRO Black EPDM Foam Tape
This exceptional RS PRO Black EPDM Foam tape uses a closed cell foam with a high-performance acrylic adhesive as an alternative to hot melt adhesives. It features a strong initial adhesion and great holding power to a variety of materials.
This foam tape adheres to a broad range of surfaces, including metals, plastics and wood. It is designed to be used in both internal and external applications where an efficient method of dampening vibration is needed.
Application
The RS PRO foam tape provides high strength and long-term durability through a pressure sensitive acrylic adhesive. It is a cost effective replacement to rivets, staples, screws, bolts and liquid adhesives as it bonds quickly. Designed to be used on irregular surfaces and isn’t affected by UV light.
Features and Benefits
High strength adhesive backing to ensure long seal life
Tape system is versatile, convenient, quick and easy to use
Ideal for bonding, attaching and mounting
Designed for irregular surfaces
Dampens down vibration and can be used as a draft excluder
Benefits of choosing RS PRO Foam Tape
RS PRO Foam Tape. Utilizing the general purpose EPDM adhesive on a single side of the foam tape. It’s been designed to adhere to a variety of surfaces like plastics, metals, wood and glass.
Unconventional foam tape. RS PRO ensures this tape to ensure extreme reliability, consistent durability and a consistent bond.
Reliability and durability. RS PRO Foam Tape does not only offer a strong reliable yet durable bond it can fasten quicker than conventional methods such as drilling, fastening or liquid adhesives. The acrylic adhesive is extremely durable and resistant to changing temperatures over time.

Specifications
| Width | 20.0mm |
|---|---|
| Thickness | 5.0mm |
| Length | 10.0m |
| Backing Material | EPDM |
| Colour | Black |
| Single/Double Sided | Single Sided |
| Foam Density | 115 → 155kg/m³ |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Tensile Strength | 480 → 530kPa |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Adhesion Strength Unfaced Side | 20 N/25mm² from Steel |






beatrice88 –
Really noticed a difference after using it! Solved my problem completely! Looks even nicer in real life. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
philipp88 –
Arrived as promised.
maja.bln –
Not too big, not too small, perfect.
maja.bln –
Easy to use, without making a mess. Super fast delivery, thank you. This solved my problem completely!
emilia88 –
I was skeptical, but now I order regularly. Not too big, not too small, just right. Surprisingly good quality for the price. This solved my problem completely!
jade_s –
Very satisfied, better than expected. This solved my problem completely! Very fast delivery, thank you. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Sofia Y. –
Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Really noticed a difference after using it! No unpleasant smell; I really like that.
louise88 –
Looks even nicer in real life. Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Easy to use, without making a mess.
audrey_heart –
Better than anything I’ve tried before. Excellent product, worth every cent.
Francesco –
Well packaged and delivered quickly. Great purchase, thank you. Perfect in every detail. Impeccable quality.