Description
Product Details
RS PRO Black Epoxy Potting Compound plus Hardener 250 g Twin Pack.
The all-round protection supplied by the epoxy resin potting compound is not only flame -retardant it is resistant to chemicals and water providing you with an excellent hard coating protection to your components. The posting compound, supplied as a twin pack, two compartments, one with the epoxy resin and the other contains the hardener. So simple to mix-together, just open the bag then remove the central clip and mix. The RS PRO datasheet not only explains how to mix the potting compound there are also easy to follow diagrams.
FEATURES & BENEFITS
- Flame retardant to UL94 V-0 includes Clean Flame retardant technology.
- Mix in the bag twin pack design, no user contact.
- 250 g pack size
- High hardness potting compound – 85 Shore D.
- Excellent protection against vibration and physical shock.
- Chemical and water resistant.
- Low shrinkage ratio during the 24-hour curing process.
- Coefficient expansion 40 ppm/°C.
- Dielectric strength 16.6 kV/mm.
- Thermal conductivity 0.45 W/mK.
- Viscosity 000 mPa/s at 25°C, 9.
- Tensile strength 60 MPa.
- ROHS / UL94 Certification.
- Meets UL94 V-0 Flame retardancy.
APPLICATIONS
- General purpose.
- Outdoor applications.
- LED Applications.
- Electrical components applications.
Why RS PRO?
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Flame Retardant |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 85 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.45W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dielectric Strength | 16.6kV/mm |
| Chemical Composition | Epoxy Resin |
| Operating Temperature Range | -40°C to 120°C |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Volume Resistivity | 9000 mPa∙s @23°C |
| Viscosity Description | High Viscosity |
| Odour | Characteristic |






Ella –
Super fast delivery, thank you. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Damien –
Top quality, fast delivery. Everything went smoothly. Easy to assemble. Fast and reliable.
isaac_s –
Good quality at a fair price. Packaging was excellent. Practical and useful. Product as expected.
penelope23 –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Michael N. –
Arrived as promised. Super practical.
Paul –
Fast shipping, perfect product. Arrived as promised. Works flawlessly. Punctual service.
ilaria88 –
Great product, worth every cent.