Description
Product Details
RS PRO Double Sided Acrylic Foam Tape for Low Surface Energy
A self-adhesive Acrylic backed tape ideal for both indoor and outdoor use exhibiting no degradation to UV rays, water or aggressive solvents.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond with a high shear endurance that conforms to the shape and texture of the surface. Particularly useful for materials with low surface energy.
Suitable for a host of materials including signage, veneer, powder coated metal, Steel, glass, Aluminium, PVC and polypropylene.
Features and Benefits
Acrylic foam tape
Acrylic adhesive
Double sided
UV resistant
High shear strength
Suitable for materials with low surface energy
Water and solvent proof
CFC, Halogen and HCFC free
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 25mm |
|---|---|
| Thickness | 0.60mm |
| Length | 33m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 31 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |






Noah –
Excellent service. Fast and secure delivery. Top product, would definitely recommend. Fast shipping, great service.
carla_roma –
The quality pleasantly surprised me.
theresa_x –
Been using it for 2 weeks and already see results! Very satisfied, better than expected.
Dylan –
Excellent packaging. Everything’s great. Works perfectly. Very happy with the purchase, works great.
Raffaele T. –
Works great.
Hazel –
It completely solved my problem! Better than anything I’ve tried so far. Solved my problem completely!