Description
Product Details
Power Adhesives Glue Stick
The Power adhesives white glue stick is high viscosity adhesive suitable for use with all power adhesive hot melt and gas-powered glue guns. Each stick has a length of 200mm and a diameter of12mm.
Features and Benefits
High molten tack
Instant grab
Instant grab
Applications
Cable attachment
Telephone
Computer
Alarm installation industries
Certifications
FDA section CFR21 approved
Specifications
| Glue Type | Glue Sticks |
|---|---|
| Package Size | 16 Sticks |
| Product Form | Stick |
| Length | 200mm |
| Colour | White |
| Diameter | 12mm |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Viscosity | High |
| Minimum Operating Temperature | +160°C |
| Cure Time | < 5 |






james_88 –
Very practical and easy to use. Easy to assemble.
Julian –
Everything perfect, thank you. Excellent workmanship.
Marvin –
Exactly what I was looking for.
Tyler F. –
Perfect job, thanks. Price matches the quality. No complaints. Just as it should be.
Emilia J. –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
oliver_x –
Solid build quality. Everything OK. Good quality at a fair price. Well-made product.
Océane K. –
Pleasant to use at home. Easy to use, no mess at all. I noticed a difference after a short time!
Gabriele –
Well made and durable.
jonathan_s –
Top product, top price.
anna_fr –
Very satisfied, better than expected. Really noticed a difference after using it! Looks even nicer in person.