Description
Product Details
9510 is a black, rigid, one-part epoxy potting compound. It has unlimited working time at room temperature and does not require frozen storage. It provides excellent electrical insulation and protects against static discharges, vibration, thermal shock, environmental humidity, salt water, fungus, and many harsh chemicals. 9510 has a low viscosity and can be readily used in manual, pneumatic and robotic dispensing processes.
Up to 12 months shelf life at room temperature
Minimum cure temperature of 80 °C [176 °F]
Ready to dispense no mixing is required
Broad service temperature -65 to 150 °C [-85 to 302 °F]
Extremely high tensile and compressive strength
Minimum cure temperature of 80 °C [176 °F]
Ready to dispense no mixing is required
Broad service temperature -65 to 150 °C [-85 to 302 °F]
Extremely high tensile and compressive strength
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 300 ml |
| Cure Time | 1 h @ 90 °C, 3 h @ 80 °C, 30 min @ 120 °C |
| Hardness | 84 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.3W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Operating Temperature Range | -65 → +150 °C |
| Dielectric Strength | 15.8kV/mm |
| Viscosity Description | Low |
| Physical Form | Liquid |






paula88 –
Better than anything else I’ve tried before.
Maja –
Easy to use, without making a mess.
Alice –
Not too big, not too small, perfect. Very effective; noticed a change after just one week.
evan_s –
Works just as advertised.
François –
Exactly as described.
karl_88 –
Perfect for what I needed. Very practical and easy to use. Just as it should be. Practical and useful.