Description
Product Details
8810 is a black, tough, two-part polyurethane potting compound. It has a low mixed viscosity and excellent moisture resistance. In addition, it adheres strongly to a wide variety of substrates, including metals, composites, glass, ceramics, and many plastics. 8810 offers exceptional physical protection, and is designed for potting and encapsulating intricate electronic components and cable jointing boxes.
2:1 mix ratio
45 minute working life
24 hour cure at room temperature
Constant service temperature of -50 to 120 °C (-58 to 248 °F)
Low exotherm
Excellent dielectric properties
45 minute working life
24 hour cure at room temperature
Constant service temperature of -50 to 120 °C (-58 to 248 °F)
Low exotherm
Excellent dielectric properties
Specifications
| Product Material | PUR |
|---|---|
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 375 ml |
| Cure Time | 1 h @ 65 °C, 24 h @ 22 °C, 45 min @ 80 °C |
| Hardness | 80 Shore D |
| Thermal Conductivity | 0.25W/mK |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +125 °C |
| Viscosity Measurement | 220 (Part B) cP, 320 (Part A) cP |
| Dielectric Strength | 16kV/mm |
| Viscosity Description | Low |
| Physical Form | Liquid |






Florence Z. –
Very effective; I noticed a change in just one week.
Giulio –
Perfectly packaged. Top product, would definitely recommend. Excellent service.
Olivia O. –
I noticed a difference after a short time! Super fast delivery, thank you. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Perfect for my needs; I’m very satisfied.
julien88 –
Very satisfactory.
federico_it –
Product as expected.
Charlotte –
No unpleasant smell; I really like that. Really noticed a difference after using it!
Ginevra –
Really noticed a difference after using it!
zoe_love –
Not too big, not too small, just perfect. Excellent product, worth every cent.
jacob_x –
Very robust product. No reason to complain. Fast shipping, great service. Feels sturdy.
Lucie C. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Easy to use, without making a mess. Very satisfied, better than I expected. Very effective; I noticed a change in just one week.