Description
Product Details
8329TFS is a thermally conductive two-part epoxy adhesive with a long working life. It is dark grey, smooth, thixotropic, and bonds well to a wide variety of substances. This product is used to bond heat sinks, LEDs, and other heat-generating components in electronic assemblies. It is suitable for use with dual-syringes, mix-tips, and automatic dispensing systems.
Thermal conductivity of 1.2 W/(m·K)
1:1 mix ratio
Working life: 4 hours
Cure time: 80 minutes at 80 °C (176 °F)
Provides strong electrical insulation
High compressive strength
Strong resistance to humidity, salt water, mild bases, and aliphatic hydrocarbons
Shelf life: ≥3 years
1:1 mix ratio
Working life: 4 hours
Cure time: 80 minutes at 80 °C (176 °F)
Provides strong electrical insulation
High compressive strength
Strong resistance to humidity, salt water, mild bases, and aliphatic hydrocarbons
Shelf life: ≥3 years
Specifications
| Adhesive Type | Thermal Adhesive |
|---|---|
| Trade Name | 8329 TFS |
| Application | Thermal Management |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 24 h |
| Viscosity Measurement | 700000cP/s |
| Viscosity Description | Thixotropic |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Specific Gravity | 2.2 |
| Operating Temperature Range | -40 → +150 °C |






anton_ber –
Perfect job, thanks. Everything OK. Great customer support. Reliable and stable.
jakob_s –
Top product, top price. Worth every cent. Very good experience.
Hannah –
Very fast delivery, thank you. Very effective; I noticed a change in just one week.
penelope23 –
Easy to use, no mess at all. Looks even nicer in real life. Pleasant to use at home.
Leon P. –
Clear recommendation. Arrived without any defect.