Description
Product Details
MG Chemicals 8329 Slow Cure Conductive Adhesives
The MG Chemicals 8329TCS is a slow cure thermal conductive epoxy adhesive with excellent bonding strength and good thermal transfers is used for thermal management of high-powered electronics and LEDs. Once cured, the epoxy adhesive is inert under normal conditions so resists water and salt exposure.
Feature and Benefits
Easy to mix 1:1 mix ratio
Long shelf life
Adheres to most electronic substrates
Behaves like a 1-part adhesive for the length of a work shift
Once cured resists thermal and mechanical shocks in electronic assemblies
Long shelf life
Adheres to most electronic substrates
Behaves like a 1-part adhesive for the length of a work shift
Once cured resists thermal and mechanical shocks in electronic assemblies
Typical Applications
Use as a die attach for electrical and electronics
Heat sink bonding
Use as a high-powered LED adhesive that maximises the lifetime of LEDs by dissipating their heat
Heat sink bonding
Use as a high-powered LED adhesive that maximises the lifetime of LEDs by dissipating their heat
Note
For substrate substances with weak adhesion strengths, surface preparation such as sanding or pre-coating with a suitable primer sometimes improves adhesion.
Specifications
| Trade Name | 8329 TCS |
|---|---|
| Adhesive Type | Conductive Adhesive |
| Application | Industrial, Thermal Management |
| Material Compatibility | Ceramic, Glass, Metal, Plastic |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Can |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 20 min |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Operating Temperature Range | -70 → +200 °C |
| Odour | Slight |
| Minimum Operating Temperature | -70°C |
| Specific Gravity | 2.41 |






fiona_ber –
Super fast delivery, thank you. Feels nice to use at home. Surprisingly good quality for the price. Easy to use, without making a mess.
Aurélie –
Looks even nicer in real life. Great product, worth every cent. Really noticed a difference after using it!
selina_ma –
Looks even nicer in real life. Easy to use, no mess at all. Very effective; noticed a change after just one week. The quality pleasantly surprised me.
carlo_s –
Everything perfect and fast. Practical and useful.
greta_sonne –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Easy to use, no mess at all.
Carla H. –
Not too big, not too small, just right. Pleasant to use at home.
luisa_rose –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
nathalie_fr –
Easy to use, without making a mess.
amelie.s –
Excellent product, worth every cent.
Henry –
Great value for money. Practical and functional. Recommended.