Description
Modern fully synthetic long-life engine oil that has been specially developed for all VW Group petrol and diesel engines from model year 2000 with extended servicing interval (WIV) including pump jet diesel engines. Thanks to the extension of the servicing interval oil change intervals of up to 30.000 km on petrol engines (VW 50300) and up to 50.000km or max. 2 years on diesel engines (VW 50600/50601) are possible. Engine oils pursuant to VW standards 50300, 50600 and 50601 are not “downwards compatible”, i.e. they must not be used in engines of “non-WIV vehicles”.
Specifications
| SAE class (engine oils) | 0W-30 SAE J300 |
| Density at 15 °C | 0,855 g/cm³ DIN 51757 |
| Viscosity at 40 °C | 52,6 mm²/s ASTM D 7042-04 |
| Viscosity at 100 °C | 9,6 mm²/s ASTM D 7042-04 |
| Viscosity at -40°C (MRV) | < 60000 mPas ASTM D4684 |
| Viscosity at -35°C (CCS) | <= 6200 mPas ASTM 5293 |
| Viscosity index | 169 DIN ISO 2909 |
| High temperature/high shear viscosity | 2,9 mPas ASTM D5481 |
| Pour point | -42 °C DIN ISO 3016 |
| Evaporation loss (Noack) | 9,5 Gew.-% DIN 51581 |
| Flash point | 220 °C DIN ISO 2592 |
| Total base number | 10 mg KOH/g DIN ISO 3771 |
| Sulfate ash | <= 1,6 g/100g DIN 51575 |
| Color number (ASTM) | 2,0 DIN ISO 2049 |
| Content | 20 l canister |
Meguin GmbH & Co. KG Mineraloelwerke, Rodener Strasse 25, 66740 Saarlouis, GERMANY, +49 6831 8909-0, [email protected], www.meguin.de






daniele_it –
Very functional. Perfect from start to finish.
Antonia –
Pleasant to use at home.
Anthony –
Top product, top price. Everything OK.
Baptiste F. –
Excellent service. Great purchase.
Filippo G. –
Great purchase.
ethan_sky –
Perfectly packaged. Very durable. Great item. As expected, top-notch.
Amélie –
Surprisingly good quality for the price. Easy to use, without making a mess.
Mara G. –
The quality pleasantly surprised me. Easy to use, without making a mess.
Ava –
Very fast delivery, thank you. The quality pleasantly surprised me. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
logan23 –
Arrived on time and in excellent condition.
pierre_fr –
Excellent service. Fast shipping, great service. Easy to assemble. Great purchase, thank you.
caleb88 –
Delivered earlier than expected. Really good value for money. Works just as advertised. Top product, top price.
Joseph –
Simply excellent. Practical and functional. Solid build quality. Top product, top price.
Damien –
Good quality at a fair price.
jade_s –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Better than anything else I’ve tried before.