Description
TURMOGREASE LC 252 is a water-resistant special grease for increased bearing speeds. It provides excellent smooth running and wear protection, even in the presence of media like coolants, and is suitable for spindle bearings, cylindrical roller bearings, miniature and small bearing applications where light running is essential.
- DIN Norm: KPHC 2 K -40
Applications
- Spindle bearings in machine tools
- Cylindrical roller bearings and miniature bearings
- Bearings in contact with coolants or media
Features
- Excellent smooth running properties
- High work resistance
- Very good water resistance
- Excellent corrosion and wear protection
- High ageing resistance
- Volume: 1 kg can
- Packaging units: 100 g tube, 400 g cartridge, 5 kg bucket, 10/25/50 kg hobbock, 180 kg drum
Technical specifications
| Thickener | Li / Ca special soap |
| Base oil | SHC / Ester |
| NLGI class | 2 |
| Colour | beige |
| Density at 20 °C | 0.93 g/cm³ |
| Kinematic viscosity at 40 °C | 25 mm²/s |
| Kinematic viscosity at 100 °C | 5.8 mm²/s |
| Worked penetration | 265-295 mm/10 |
| Dropping point | > 180 °C |
| Water resistance | 0-90 |
| Corrosion protection (SKF Emcor) | 0 / 0 |
| Speed factor (n·dm) | 1,800,000 mm/min |
| FE9 test A/1500/6000-140 F10 | 108 h |
| Four-ball test OK load / weld load | 2000 / 2200 N |
TURMOGREASE LC252, Turmogrease LC-252
Lubricant Consult GmbH, Gutenbergstraße 13, 63477 MAINTAL (GERMANY), +49 6109/7650-0, [email protected], www.lubcon.com






Ginevra J. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Yann X. –
Exactly what I was looking for. Exactly what I needed. Great customer support. Everything in order.
Anna –
Better than anything I’ve tried so far. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Very fast delivery, thank you. Better than anything else I’ve tried before.
matteo_s –
Works great. Simple to install. Recommended.
Joshua –
Everything as described. Works just as advertised.
Julie –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Looks even nicer in real life.
Julien –
Better quality than I expected.
emma_berlin –
Easy to use, no mess at all. Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very satisfied, it’s even better than I expected. Surprisingly good quality for the price.
emilia88 –
It completely solved my problem! Very effective; noticed a change after just one week. Very effective, I noticed a change in just a week.