Description
THERMOPLEX ALN 250 EP has been especially developed for the gear lubrication. High metal affinity as well as excellent thermaloxidative stability is proved by the polyurea aluminium special soap. The base oil, a combination of synthetic fluids with optimum viscosity/temperature behaviour, ensures a constantly sufficient lubricating film.
Characteristics
- High resistance towards oxidation and high temperatures
- High load carrying capacity
- Excellent wear protection
- Long grease service life and wide operating temperature
- High lubricating effect at low friction coefficients
- Size: 1 kg can
Applications
- In gears of electric tools, machine tools, actuating drives, needle bearings and for all applications where structurally viscous lubricants have to stop leakage and to reduce wear.
Technical specifications
| Colour | beige |
| Density at 20°C | 0,90 g/cm³ |
| Operating temperature range | -50 to 140 °C |
| Thickener | Polyurea aluminium special soap |
| Base oil | Synthetic hydrocarbons |
| Kin. viscosity of the base oil at 40°C | 25 mm²/s |
| Kin. viscosity of the base oil at 100°C | 5.6 mm²/s |
| Worked penetration | 385-400 mm/10 |
| Consistency class (NLGI) | 0-00 |
| Dropping point | > 180 °C |
| Resistance to water | 0 – 90 |
| Corrosion protection ( SKF-Emcor) | 0 / 0 |
Thermoplex ALN250 EP, Thermoplex ALN 250EP, Thermoplex ALN250EP
Lubricant Consult GmbH, Gutenbergstraße 13, 63477 MAINTAL (GERMANY), +49 6109/7650-0, [email protected], www.lubcon.com






Katherine J. –
Very effective; I noticed a change in just one week. Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price.
francesco_s –
Very fast shipping. Well-made product. Works without any issues.
ines_belle –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Surprisingly good quality for the price.
audrey_fr –
Not too big, not too small, just right. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Thomas X. –
Practical and functional. Would buy again. Exactly as described. Fast and secure delivery.