Description
LOCTITE® SI 5940 is a black, 1-part, room temperature vulcanizing acetoxy silicone paste sealant. It is primarily used as a general-purpose sealing and bonding agent, space-filling rubber adhesive or formed-in-place gasket.
- Pack size: 310 ml cartridge (Loctite no. 2064411)
- Available as well in 100 ml tube
Application
- It adheres to clean metal, glass, most non-oily woods, silicone resin, vulcanized silicone rubber, ceramic, natural and synthetic fibre and many painted and plastic surfaces.
Characteristics
- Solvent-free
-
Excellent resistance to ageing, shrinkage, cracking and discoloring
- Cures on exposure to moisture in the air to form a tough, flexible, waterproof, oil-resistant silicone rubber bond
- Typically used in applications with an operating range of -50°C to +200°C and can intermittently reach temperatures up to +220°C
Technical specifications
| Chemical basis / base | Acetoxy Silicone |
| Color | Black |
| Cure speed vs time | 6.0 mm |
| Extrusion rate | 200.0 g/min. |
| Fixture time | 30.0 min. |
| Gap fill | 6.0 mm |
| Key characteristics | Thixotropic |
| Lab shear strength | 1.3 N/mm² |
| Specific Gravity @ 25 °C | 1.02 |
| Extrusion Rate, g/min | 200 |
Loctite SI5940, Loctite SI-5940
Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstr. 67, 40589 Düsseldorf, GERMANY, +49 211 7970, [email protected], www.henkel.com






aurelie75 –
Been using it for 2 weeks and already see results! Surprisingly good quality for the price. It completely solved my problem! Excellent product, worth every cent.
camille88 –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Max –
Very easy to set up. Everything in perfect condition. Exactly what I needed. Very good experience.
pascal75 –
Perfect from start to finish. Everything OK, recommended. Everything’s great. Great purchase, thank you.
markus_88 –
Excellent quality and price. Everything’s great. Very fast shipping.
Carter O. –
Excellent service. Fast shipping, great service. Exactly what I needed.
Emma –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Easy to use, without making a mess. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
Aaron –
Better than I thought; I’m satisfied. Fast shipping, perfect product. Works flawlessly.