Description
Product Details
V5004 Structural Bonding Dual Cartridge
V5004 is a structural adhesive providing toughness and excellent adhesion to plastics, metals and composites.
Cured product is virtually transparent
Suitable for applications that require clear invisible glue lines
V5004 has high shear strength and resistance to peel,fatigue and impact loads
Adheres to various surfaces: Structural thermoplastics, thermosets, FRP, stone, ceramics, steel and aluminium
Useful for joining dissimilar materials
Suitable for applications that require clear invisible glue lines
V5004 has high shear strength and resistance to peel,fatigue and impact loads
Adheres to various surfaces: Structural thermoplastics, thermosets, FRP, stone, ceramics, steel and aluminium
Useful for joining dissimilar materials
Note
This product is not recommended for use in pure oxygen and/or oxygen rich systems. It should not be selected as a sealant for chlorine or other strong oxidizing materials
Specifications
| Trade Name | Loctite V5004 |
|---|---|
| Application | Structural Bonding |
| Material Compatibility | Metal, Plastic |
| Threadlocking Strength | Medium |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | No |
| Colour | Blue, Pink |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Specific Gravity | 1 |
| Viscosity Measurement | 18000mPa/s |
| Viscosity Description | Medium Viscosity |
| Operating Temperature Range | -20 → +100 °C |






william_s –
Works great. Delivery faster than expected.
Valeria –
Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price.
Elijah N. –
Everything as described. Fast shipping and good quality.
carla_roma –
Better than anything else I’ve tried before.
michael_x –
Simply excellent. Very functional. Good fit and quality. Great value for money.
alexander88 –
Great customer support. Punctual service. Super practical.
Chloé P. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Excellent product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price. Better than anything I’ve tried so far.
Stella H. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Looks even nicer in person. I was skeptical, but now I order regularly. Easy to use, without making a mess.
Caroline –
The quality pleasantly surprised me. It completely solved my problem! Feels nice to use at home. Looks even nicer in real life.