Description
Product Details
Loctite Epoxy Resin Adhesive
The Loctite 50ml epoxy resin adhesive is a white, two-part glue formulated for applications where high-temperature and/or high chemical resistance is required. It is designed to offer both, high chemical resistance and structural bonding applications.
Features and Benefits
Setting time of 15 minutes
Operating temperature ranges between -55°C and 180 °C
Cure time of 75 minutes
Mix ratio 2:1
High-temperature resistance up to 180°C
Low outgassing
Bonds various materials
Impact and thermal shock resistant
Operating temperature ranges between -55°C and 180 °C
Cure time of 75 minutes
Mix ratio 2:1
High-temperature resistance up to 180°C
Low outgassing
Bonds various materials
Impact and thermal shock resistant
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Loctite Hysol 9492 |
|---|---|
| Colour | White |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Cure Time | 75 min |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +180 °C |
| Setting Time | 15min |






Isabelle I. –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Easy to use, without making a mess. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Zoé –
This solved my problem completely! Super fast delivery, thank you. Feels nice to use at home. Looks even nicer in real life.
Grace M. –
Very satisfied, better than I expected. Surprisingly good quality for the price.
madison88 –
This solved my problem completely! Solved my problem completely! I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Hunter –
Excellent quality. Everything works perfectly so far. Everything’s great.
alberto_it –
Product arrived well packaged. Feels sturdy. Top seller.
layla_moon –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Very effective, I noticed a change in just a week. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.