Description
Product Details
Loctite Thread lock
The Loctite 10ml thread lock is designed for locking and sealing of threaded fasteners. Because of its low viscosity and capillary action, the product wicks between engaged threads and eliminates the need to disassemble before application. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration. This product can also fill porosity in welds, castings and powdered metal parts.
Note:
Testing should be carried out before contact with styrene, acrylic and polycarbonate-based plastics to ensure compatibility.
Note:
Testing should be carried out before contact with styrene, acrylic and polycarbonate-based plastics to ensure compatibility.
Features and Benefits
Medium strength for locking and sealing of threaded fasteners and close-fitting parts after assembly
Penetrates tightened threads, porous materials and cracks by capillary action
Cure time is 24 hours
Low viscosity of 20 → 55mPa/s
Chemical composition of dimethacrylate Ester
Specific gravity of 1.08
Operating temperature ranges between-55°C and 150°C
Penetrates tightened threads, porous materials and cracks by capillary action
Cure time is 24 hours
Low viscosity of 20 → 55mPa/s
Chemical composition of dimethacrylate Ester
Specific gravity of 1.08
Operating temperature ranges between-55°C and 150°C
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Loctite 290 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | Medium High |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 10 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Odour | Characteristic |
| Specific Gravity | 1.08 |
| Special Features | Anaerobic |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Measurement | 20 → 55mPa/s |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Viscosity Description | Low Viscosity |






Michael –
Exactly as in the pictures. Satisfied with the quality.
sophia.de –
The quality surprised me in a good way. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Looks even nicer in real life. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
katy_99 –
Looks even nicer in real life. Very effective; I noticed a change in just one week. Easy to use, no mess at all. Pleasant to use at home.
Antonio –
Arrived without any defect.
Emma T. –
Very effective; noticed a change after just one week. Surprisingly good quality for the price. Great product, worth every cent.