Description
Product Details
LOCTITE® 276 – Threadlocking
High-strength anaerobe solution, for long-term sealing of thread connections
Resistant to chemicals, depending on the medium, suitable for temperatures from -55 → +150 °C
Release torque 60 Nm
Dismantling only possible after heating to 250 °C
Prevents independent loosening and seal breaks caused by impact or vibrations
Developed for connections that need to dry quickly
Very well suited to more passive surfaces such as stainless steel and plated materials
Resistant to chemicals, depending on the medium, suitable for temperatures from -55 → +150 °C
Release torque 60 Nm
Dismantling only possible after heating to 250 °C
Prevents independent loosening and seal breaks caused by impact or vibrations
Developed for connections that need to dry quickly
Very well suited to more passive surfaces such as stainless steel and plated materials
Specifications
| Trade Name | Loctite 276 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | High |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 250 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Odour | Characteristic |
| Special Features | Anaerobic |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Viscosity Measurement | 380 → 620mPa/s |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |






gabriele_it –
Top seller. Fast delivery, good workmanship.
antonia88 –
I noticed a difference after a short time!
Florian –
Arrived without any defect.
Clara –
Pleasant to use at home.
jannis88 –
Perfectly packaged.
elena_h –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
alberto_it –
Fast and secure delivery. Fast and courteous service.
Roberto N. –
Durable product. Exactly as described.