Description
Product Details
Loctite Thread lock
The Loctite 250ml red thread lock is designed for permanent locking and sealing of threaded fasteners. This product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration and can tolerate slight contaminations of industrial oils. Typical applications include the locking and sealing of large bolts and studs (up to M25).
Features and Benefits
High strength
Cures of air between close-fitting metal surfaces
Cure time is 24 hours
Low viscosity of 400→600mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 150⁰C
Chemical composition of dimethacrylate
Resists vibration
Allows through-hole tapping
Fluoresces to allow quality control and inspection
Fixture time of steel is 10 minutes, brass is 5 minutes and stainless steel is 15 minutes
Cures of air between close-fitting metal surfaces
Cure time is 24 hours
Low viscosity of 400→600mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 150⁰C
Chemical composition of dimethacrylate
Resists vibration
Allows through-hole tapping
Fluoresces to allow quality control and inspection
Fixture time of steel is 10 minutes, brass is 5 minutes and stainless steel is 15 minutes
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Loctite 271 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | High |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Red |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 250 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Odour | Characteristic |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Special Features | Anaerobic |
| Viscosity Measurement | 400 → 600mPa/s |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |






camille88 –
Very satisfied, better than I expected. Very effective; I noticed a change in just one week.
Charlotte C. –
Been using it for 2 weeks and already see results! Very satisfied, it’s even better than I expected. Super fast delivery, thank you. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
valeria88 –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Thomas –
Everything OK, recommended. Better than I thought; I’m satisfied. Arrived as promised.
Giulia U. –
The quality pleasantly surprised me. Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than expected. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.