Description
Product Details
Loctite Thread lock
The Loctite 10ml green thread lock is designed for permanent locking and sealing of threaded fasteners. This product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration. Loctite
270 is particularly suited for heavy-duty applications such as studs into motor housings, nuts onto studs in pump housings and other fasteners where high strength is required. It provides robust curing performance. It not only works on active metals (e. G. brass, copper) but also on passive substrates such as stainless steel and plated surfaces. This product offers high-temperature performance and oil tolerance. It tolerates minor surface contaminations from various oils, such as cutting, lubrication, anti-corrosion and protection fluids.
270 is particularly suited for heavy-duty applications such as studs into motor housings, nuts onto studs in pump housings and other fasteners where high strength is required. It provides robust curing performance. It not only works on active metals (e. G. brass, copper) but also on passive substrates such as stainless steel and plated surfaces. This product offers high-temperature performance and oil tolerance. It tolerates minor surface contaminations from various oils, such as cutting, lubrication, anti-corrosion and protection fluids.
Features and Benefits
High strength screw lock
For connections up to M20
High strength prevents unwanted manipulation
Dismantling only possible after heating to 300°C
Resistant to chemicals
Suitable for temperatures up to 150°C
Fixture time of 10 minutes
Final strength of 12 hours
Cure time of 24 hours
Low viscosity of 400 → 600mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 180⁰C
For connections up to M20
High strength prevents unwanted manipulation
Dismantling only possible after heating to 300°C
Resistant to chemicals
Suitable for temperatures up to 150°C
Fixture time of 10 minutes
Final strength of 12 hours
Cure time of 24 hours
Low viscosity of 400 → 600mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 180⁰C
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Loctite 270 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | High |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 10 ml |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Viscosity Description | Low Viscosity |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Viscosity Measurement | 400 → 600mPa/s |
| Odour | Characteristic |
| Special Features | Anaerobic |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Setting Time | 10min |
| Operating Temperature Range | -55 → +180 °C |






emma_berlin –
Great product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price.
matthew_lee –
Fits perfectly. Solid product, would buy again.
Sandrine C. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Super fast delivery, thank you. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
amelie.s –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Super fast delivery, thank you.
benjamin23 –
Perfect for what I needed. Everything was smooth and fast. Highly recommended.
Victoria –
Very fast delivery, thank you.
helena_s –
Not too big, not too small, just right.
Mason Z. –
Very satisfied with the purchase.
lukas_s –
Very happy with the purchase, works great. Really good value for money. Easy to assemble. Worth every cent.