Description
Product Details
Loctite® 268 Threadlocker Stick
Recommended for permanent thread locking
Effective on all types of metal
Effective on all types of metal
Note
Testing should be carried out prior to contact with styrene, acrylic and polycarbonate based plastics to ensure compatibility.
Threadlocking and Retainers
Specifications
| Trade Name | Loctite 268 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Cure Time | 72 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Red |
| Product Form | Wax |
| Package Type | Stick |
| Package Size | 19 g |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Special Features | Anaerobic |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |






Quentin –
Arrived right away, excellent service. Excellent packaging. Perfect in every detail.
Yann T. –
Easy to assemble. Great item. Excellent material. Excellent packaging.
Luisa –
Very effective; noticed a change after just one week. Not too big, not too small, just right.
simone88 –
Fast shipping and good quality.
olivia_jane –
Looks even nicer in real life. Easy to use, without making a mess.
anthony99 –
Everything’s great.