Description
Product Details
Loctite Pipe & Thread Sealant Liquid
The Loctite red 50ml pipe and thread sealant red liquid is general-purpose, medium to high strength, thixotropic methacrylate-based adhesive. This product is composed of methacrylate. It is ideal for applications where any migration of the adhesive must be prevented.
Features and Benefits
High-strength anaerobic screw lock
Medium viscosity
Steel fixture time is 15 minutes
Brass fixture time is 8 minutes
Stainless steel fixture time is 180 minutes
Fluoresces under UV light to allow monitoring
Operating temperature ranges between -55°C and 250°C
Tolerates slight contaminations of industrial oils
Medium viscosity
Steel fixture time is 15 minutes
Brass fixture time is 8 minutes
Stainless steel fixture time is 180 minutes
Fluoresces under UV light to allow monitoring
Operating temperature ranges between -55°C and 250°C
Tolerates slight contaminations of industrial oils
Applications
For metal thread connections – M36
Thread locking
Suitable for all the metal fasteners
Resistant to vibration
Thread locking
Suitable for all the metal fasteners
Resistant to vibration
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Loctite 262 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Red |
| Product Form | Liquid |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Special Features | Anaerobic |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |






Fabian U. –
Excellent workmanship. Practical and useful.
caleb88 –
Great value for money.
Pietro P. –
Well packaged and secure.
Michael –
Simple and convenient. Excellent packaging.
benoit75 –
Everything OK.
hazel88 –
Pleasant to use at home. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Very effective; I noticed a change in just one week. Easy to use, without making a mess.
Chloé V. –
Surprisingly good quality for the price. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Very effective, I noticed a change in just a week. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Benjamin –
Exactly what I needed.
daniela89 –
Very effective; noticed a change after just one week. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Great product, worth every cent.
mia_grace –
Surprisingly good quality for the price. No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective, I noticed a change in just a week. Easy to use, without making a mess.
Bianca –
No unpleasant smell, which I really appreciate. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. The quality surprised me in a good way.
Daniele –
Everything in perfect condition.
giulio88 –
Very good experience. Impeccable service.