Description
Product Details
Loctite Pipe & Thread Sealant Liquid
The Loctite blue 10ml pipe and thread sealant liquid is designed for the locking and sealing of threaded fasteners which require normal disassembly with standard hand tools. This product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage from shock and vibration. This liquid is composed of dimethacrylate ester and requires no mixing. The sealant is suitable for applications on less active substrates such as plated surfaces, where disassembly with hand tools is required for servicing. Its thixotropic nature reduces the migration of liquid product after application to the substrate.
Features and Benefits
Cure time is 12 hours
Medium strength
Medium viscosity
Thixotropic
Quick fixture time
Operating temperature ranges between -55°C and 150°C
Resistant to chemicals
Suitable for temperatures up to 150°C
Locks screw connections so they will not loosen
Can be disassembled with common tools
Applications
Thread locking
For interconnections – M36
Ideal for dynamic loads
For interconnections – M36
Ideal for dynamic loads
Certifications
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | Loctite 242 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Threadlocking Strength | Medium |
| Cure Time | 12 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Blue |
| Product Form | Liquid |
| Package Size | 10 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Viscosity Measurement | 5000mPa/s |
| Setting Time | 5min |
| Chemical Composition | Methacrylate |
| Special Features | Anaerobic |






elena_bella –
Surprisingly good quality for the price.
Hélene –
The quality pleasantly surprised me. Easy to use, without making a mess.
Tommaso –
Well packaged and delivered quickly. Very satisfied with the purchase. Highly recommended. Really good value for money.
francois_fr –
Very easy to use. No reason to complain.
Giorgia –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
emilia88 –
Super fast delivery, thank you. Very fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess. Been using it for 2 weeks and already see results!
federico_it –
Very easy to set up. Delivered earlier than expected. Very fast shipping.
diego_s –
Perfect in every detail.
veronica88 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
stefano_it –
Works great.
Maxime N. –
Good quality at a fair price. Product as expected.
amelie.s –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Very effective; noticed a change after just one week.
aria.belle –
Excellent product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price. Been using it for 2 weeks and already see results!
andrea_roma –
Price matches the quality. Highly recommended. Feels sturdy. Great value for money.