Description
Product Details
LOCTITE Thread Braking Adhesive
This LOCTITE glue is designed for the braking and sealing of threaded fasteners, which require normal disassembly with standard hand tools. LOCTITE® 2400 is a medium thread brake formulated to seal and brake bolts, nuts and studs to prevent loosening due to vibration. This product cures when confined in the absence of air between narrow-mounted metal surfaces and prevents loosening and leakage caused by shock and vibration. It is particularly suitable for applications on less active substrates such as stainless steel and plated surfaces, where disassembly using hand tools is necessary for maintenance.
The thixotropic nature of LOCTITE 2400 reduces the migration of liquid product after application to the substrate. LOCTITE 2400 does not contain danger symbols, risk or safety phrases and does not contain any reportable carcinogens, mutagens or reproductive toxins. This adhesive has been reformulated and now offers fast curing speed and high strength for lamellar zinc anti-corrosion coatings such as Geomet™ 500A, as well as passive materials such as stainless steel or bichromate zinc plated steel. WRAS approval (BS 6920): 1911507.
The thixotropic nature of LOCTITE 2400 reduces the migration of liquid product after application to the substrate. LOCTITE 2400 does not contain danger symbols, risk or safety phrases and does not contain any reportable carcinogens, mutagens or reproductive toxins. This adhesive has been reformulated and now offers fast curing speed and high strength for lamellar zinc anti-corrosion coatings such as Geomet™ 500A, as well as passive materials such as stainless steel or bichromate zinc plated steel. WRAS approval (BS 6920): 1911507.
Features and Benefits
Cure time of 24 hours
Medium viscosity
Viscosity of 3070mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 150⁰C
Medium viscosity
Viscosity of 3070mPa/s
Operating temperature ranges between -55⁰C and 150⁰C
Certifications
ANSI/ESD S 20.20: 2014
BS EN 61340-5-1: 2007
WRAS (BS-6920): 1104507
BS EN 61340-5-1: 2007
WRAS (BS-6920): 1104507
Specifications
| Trade Name | Loctite 2400 |
|---|---|
| Application | Threadlocking |
| Material Compatibility | Metal |
| Threadlocking Strength | Medium |
| Cure Time | 24 h |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Blue |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |
| Viscosity Description | Medium Viscosity |
| Odour | Characteristic |
| Specific Gravity | 1.1 |
| Chemical Composition | Dimethacrylate Ester |
| Special Features | Anaerobic |
| Viscosity Measurement | 1300 → 3000mPa/s |
| Setting Time | 10min |






helene_s –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Super fast delivery, thank you.
audrey_fr –
Better than anything I’ve tried so far. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very satisfied, better than expected.
guillaume_75 –
Very good build quality. Excellent product.
hannes_s –
Just as it should be. Very satisfied with the purchase. Really good value for money.
Maëlys –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Easy to use, without making a mess. This solved my problem completely!
Abigail –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Very fast delivery, thank you. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Adrien I. –
Fast delivery and exactly as described.
Jules –
Great service and product. Excellent material. Excellent service. Product arrived well packaged.
bianca88 –
Not too big, not too small, perfect.
paula88 –
Feels nice to use at home. I noticed a difference after a short time! I’ve been using it for 2 weeks and already see results! I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Noemi C. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Great product, worth every cent. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Easy to use, without making a mess.
nicolas88 –
Well packaged and delivered quickly.
scarlett.star –
Great product, worth every cent. Better than anything I’ve tried before.
Ines –
Surprisingly good quality for the price. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
michael_x –
Perfect from start to finish. Very robust product.