Description
Product Details
LOCTITE® 601
Anaerobic, gap-filling joining product
For permanent connections between cylindrical metal parts
Very suitable for bonding roller bearings in bearing housing
For permanent connections between cylindrical metal parts
Very suitable for bonding roller bearings in bearing housing
Specifications
| Trade Name | 601 |
|---|---|
| Application | Bonding, Retaining |
| Anaerobic | Yes |
| Colour | Green |
| Product Form | Liquid |
| Package Type | Bottle |
| Package Size | 50 ml |
| Strength | High |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Chemical Composition | Dimethacrylate |
| Operating Temperature Range | -55 → +150 °C |






Tristan –
Great purchase, thank you. Fast and secure delivery. Practical and functional.
grace.lily –
Pleasant to use at home.
Luis S. –
Good customer service. Works perfectly.
Stefan –
Great value for money.
Julian –
Very easy to set up.
Emma R. –
Feels nice to use at home. Very fast delivery, thank you. Been using it for 2 weeks and already see results!
David D. –
Works perfectly. Everything in order. Very robust product. Just as it should be.
julien88 –
Perfect from start to finish. Received in perfect condition.
Anna I. –
Excellent product, worth every cent. Super fast delivery, thank you.