Description
LOCTITE 648 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage due to shock and vibration. It exhibits a robust curing performance. The product also works on passive substrates and offers high-temperature performance and good oil tolerance.
- Pack size: 50 ml bottle (Loctite no. 1804416)
- Available as well in 5 ml, 10 ml, 250 ml bottle, 2 l bag in box
Application
- Holding gears and sprockets onto gearbox shafts and rotors on electric motor shafts
- On active metals (e.g. mild steel) but also on passive substrates such as stainless steel and plated surfaces
Characteristics
- Fluorescent
- Low viscosity
- High strength
- Designed for bonding cylindrical fitting parts
- Works on active metals (e.g. mild steel) as well as passive substrates such as stainless steel and plated surfaces
- Offers high temperature performance and oil tolerance
- Tolerates minor surface contaminations from various oils such as cutting, lubrication, anti-corrosion and protection fluids
- Temperature range: -65 °F – 300 °F
- Fixture Time: 3min
- Color: green
Certification
- WRAS Approval (BS 6920): 0808532
- DVGW Approval (EN 751-1): NG 5146C00236
- WRAS Approval (BS 6920): 0808532
Technical Information
| Agency Approvals / Specifications | DVGW (EN 751-1): NG 5146C00236, NSF P1 Reg No: 148350, WRAS (BS 6920): 0808532 |
| Color | Green |
| Diametrical Clearance (Maximum) | 0.1 mm |
| Fixture Time | 3 min. |
| Fixture Time Temperature | 37 °F |
| Full Cure Temperature | 77 °F |
| Gap Fill | 0.006 in. |
| Shear Strength Unit, Steel | psi |
| Shear Strength, Steel | 3900 |
| Specific Gravity | 1.13 g/l |
| Specific Gravity Temperature | 25 °C |
| Substrates | Metal: Steel |
| Temperature | -65 – 300 °F |
| Viscosity | 500 mPa.s (cP) Brookfield |
| Viscosity Temperature | 77 °F |
Hazard Information (CLP)

Signal word: Danger.
Hazard Statements
- H315: Causes skin irritation.
- H317: May cause an allergic skin reaction.
- H318: Causes serious eye damage.
- H335: May cause respiratory irritation.
- H412: Harmful to aquatic life with long-lasting effects.
Precautionary Statements
For consumer use only:
- P101: If medical advice is needed, have product container or label at hand.
- P102: Keep out of reach of children.
- P501: Dispose of contents/container in accordance with national regulation.
Prevention:
- P273: Avoid release to the environment.
- P261: Avoid breathing vapors.
- P280: Wear protective gloves/eye protection.
Response:
- P305+P351+P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
- P333+P313: If skin irritation or rash occurs: Get medical advice/attention.
- P302+P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of soap and water.
Additional Labeling
No additional information.
Storage and Disposal
- No special requirements when used properly.
Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstr. 67, 40589 Düsseldorf, GERMANY, +49 211 7970, [email protected], www.henkel.com






Jonas –
Excellent product. Product as described. Exactly as described. Worth every cent.
Anthony B. –
Excellent packaging. Everything perfect, would buy again. Easy to assemble.
mason23 –
Everything perfect, would buy again. Arrived on time and in excellent condition. Great value for money. Quality is excellent.
angelo88 –
Very satisfied with the purchase. Very fast shipping. Well made and durable. Very easy to use.
noemi88 –
No unpleasant smell, which I really appreciate. The quality pleasantly surprised me. No unpleasant smell, which I really appreciate. Great product, worth every cent.
joshua99 –
Worth every cent. Better quality than I expected. Very fast shipping. Fast and reliable.
brooklyn.sky –
I noticed the difference right away! The quality pleasantly surprised me. Easy to use, without making a mess. I noticed a difference after a short time!
david_89 –
Punctual service. Fast shipping, perfect product.
Aurélie J. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. No unpleasant smell, which I really appreciate. Very effective, I noticed a change in just a week. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
sofia_roma –
Looks even nicer in person. Better than anything I’ve tried so far. Very satisfied, better than I expected. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
romane_75 –
Looks even nicer in person. Really noticed a difference after using it!
ambre88 –
A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Not too big, not too small, just right.
Charlotte –
Feels nice to use at home. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Alice –
Not too big, not too small, just perfect.